ПУТОВАЊЕ У СРЕДИШТЕ ПРИЧЕ – НАЈБОЉИ ЕВРОПСКИ УЏБЕНИК 2023
19.10.2023
Издање „Креативног центра“ ПУТОВАЊЕ У СРЕДИШТЕ ПРИЧЕ ауторке Анђелке Ружић, са илустрацијама Младена Анђелковића, освојило је на овогодишњем Франкфуртском сајму књига (18–22. октобар 2023) Награду „Најбољи европски уџбеник“ („Best European Learning Material Award“– BELMA) у категорији уџбеника за основну школу.

Награду Најбољи европски уџбеник додељују Франкфуртски сајам књига, Међународна асоцијација за истраживање уџбеника и образовних медија (IARTEM) и Европско удружење издавача уџбеника (EEPG), а свечано проглашење победника традиционално се одржава првог дана Сајма књига у простору Образовног форума.
За награду могу да конкуришу сви европски издавачи уџбеника, а материјале процењује независни жири састављен од осам до десет чланова, стручњака за образовну литературу који познају различите европске језике и различите образовне системе.
Приручник за креативно писање Путовање у средиште приче намењен је старијим основцима, а настао је с намером да омогући младим љубитељима читања и писања да завире у свет прича, открију бројне тајне списатељског заната и уједно развију вештину писања. Садржи дванаест тема са обрађеним важним правилима којих се писци придржавају како би написали добру и занимљиву причу. Читаоци ће сазнати како се гради књижевни лик, шта је важно за време и место радње, како настаје заплет, шта чини добар почетак и добар крај приче и много тога другог.
Путовање у средиште приче објављено је крајем 2022. године и веома брзо је привукло велику пажњу деце, наставника и родитеља. Упоредо са изласком овог издања покренуте су и радионице креативног писања које води ауторка Анђелка Ружић, професорка српског језика и књижевности и уредница у издавачкој кући Креативни центар.
„Писање и сарадња са писцима свакако су моји најважнији задаци, па је отуда приручник Путовање у средиште приче настао с намером да младим заљубљеницима у књиге пренесем стечено искуство и разоткријем тајне овог заната. Пажљиво сам радила на одабиру материјала који ће ући у приручник, као и на његовом визуелном идентитету, и веома ме радује што је тај труд препознат и ван граница наше земље чиме је приручник стекао ознаку универзалног квалитета. Награда Најбољи европски уџбеник велики је комплимент мојим укупним настојањима да својим знањем и искуством допринесем у стварању генерација пре свега страствених читалаца, а потом можда и неког будућег писца на нашим просторима“, истакла је ауторка Анђелка Ружић.
Подсећамо на то да је Креативни центар већ девет пута освојио награде за најбољи европски уџбеник на овом конкурсу:
• 2023. године – за књигу ПУТОВАЊЕ У СРЕДИШТЕ ПРИЧЕ ауторке Анђелке Ружић у категорији уџбеника за основну школу;
• 2021. године – за књигу ИГРАМ СЕ И РАЗМИШЉАМ аутора Симеона Маринковића и Славице Марковић у категорији предшколских уџбеника;
• 2018. године – за књиге из едиције ШКОЛИЦЕ аутора Симеона Маринковића и Славице Марковић у категорији предшколских уџбеника;
• 2017. године – за књиге из едиције ЗАБАВНИ СВЕТ ГЕОМЕТРИЈЕ ауторки Милене Радовановић, Миље Радовановић и Мирјане Радовановић у категорији предшколских уџбеника;
• 2014. године – за издање ВЕСЕЛИ ВРТИЋ аутора Симеона Маринковића и Славице Марковић у категорији предшколских уџбеника;
• 2013. године – за издање ЛИКОВНО ЗА ПРЕДШКОЛЦЕ ауторке Мирјане Живковић у категорији предшколских уџбеника и за издање ПРИРОДА И ДРУШТВО ЗА ТРЕЋИ РАЗРЕД ОСНОВНЕ ШКОЛЕ (уџбенички комплет) аутора Симеона Маринковића и Славице Марковић у категорији уџбеника за млађе разреде основне школе;
• 2012. године – за издања МАТЕМАТИКА КАО ИГРА 1 и 2 аутора Бранке Дејић и Мирка Дејића у категорији предшколских уџбеника;
• 2007. године – за издање МУЗИЧКА КУЛТУРА ЗА ТРЕЋИ РАЗРЕД ОСНОВНЕ ШКОЛЕ аутора Владице Илића у категорији уџбеника за млађе разреде основне школе.
Вести
-
04.12.2023
Новогодишњи књигопакетићи -
03.12.2023
НОВО! Локи – Како (не) бити крив. Савети непослушног бога -
27.11.2023
НОВО! СУПЕРГЛИСТА -
27.11.2023
НОВО! Ја бих свуда с вама -
23.11.2023
40 књига – 40% попуста -
22.11.2023
ЛАЖНЕ ВЕСТИ – промоција књиге -
17.11.2023
НОВО! Пустоловине у Муминовој долини -
17.11.2023
НОВО! ДЕДА ТРИШИН МЛИН -
14.11.2023
НОВО! Мимбо Џимбо и дуга зима -
13.11.2023
НОВЕМБАР: 13 ЈЕ ТВОЈ СРЕЋАН БРОЈ! -
13.11.2023
Нове звучне књиге за најмлађе -
09.11.2023
НОВО! Планета Земља. Лавиринти