ДАНИ ДЕЧЈЕ КЊИГЕ

02.04.2025

"Креативни центар" и ове године обележава Светски дан дечје књиге – 2. април!

Одлуку о проглашењу празника дечје књиге донела је организација УНЕСКО 1967. године. На тај дан 1805. године рођен је Ханс Кристијан Андерсен, чувени дански писац за децу и творац "Мале сирене", "Ружног Пачета" и других бајки. 

Овим поводом Креативни центар организује акцију Дани дечје књигеОд 2. до 13. априла наша издања моћи ћете да купите с попустом од 25% (попуст се не односи на предшколске радне листове, уџбенике, радне свеске, додатне материјале за основну школу, играчке и гифт-програм).

Акција важи на нашем сајту и у књижарама:
- Београд, Македонска 30, ТЦ Еуроцентар
- Нови Београд, Уроша Мартиновића 12 (улаз из Омладинских бригада)
- Ниш, Синђелићев трг 19

Чаролија речи: Књиге које инспиришу децу на читање и стварање

Искористићемо прилику да скренемо вашу пажњу на књиге које буде љубав према језику и књижевности. Од првих слова до маштовитих прича, ова издања подстичу на читање и откривају лепоту књижевности. Уз њих деца откривају како приче настају, зашто је читање важно и како речи могу обликовати свет – било да су записане на страницама или створене у њиховој машти.

Мој први сликовни речник српског језика изузетно је корисна књига, која ће помоћи малишанима да обогате свој речник, а родитељима олакшати увођење детета у свет појмова. У педесет тематских целина обрађено је око 1.500 речи које се односе на сцене из свакодневног живота, предмете који су деци познати и блиски, на природу, животиње, биљке, уметност, врсте занимања итд.

Нова сликовница из серијала о Мами Му – Мама Му чита – описује још једну авантуру краве која се не мири са оним што би могло да је спутава. Богато илустровано и прожето хумором, ово издање је права ода читању, библиотеци и књизи.

У књизи Приче од А до Ш аутор Симеон Маринковић се на духовит и необичан начин поиграва језиком користећи и архаичне и модерне изразе. Свака од тридесет прича – од Авалске аждаје до Шумареве шале – узбудљива је авантура али истовремено и заводљива језичка игра.

Необична књига Луцкаста азбука Едварда Лира, из које се уче слова и појмови у вези са њима, настала је на основу славне књиге написане пре скоро 150 година, а која је нашим читаоцима била непозната све док Пеђа Трајковић није одлучио да је прилагоди српској азбуци. Сада и наши малишани могу уживати у овим маштовитим стиховима.

Како је Дух Дуле научио да чита је књига замишљена као подршка развоју вештине читања ‒ одликује се већим проредом и крупнијим фонтом, а на крају се налазе питања и задаци за проверу разумевања прочитаног текста. У питању је кратка прича која говори о догодовштинама симпатичног духа Дулета и девојчице Саре.

Петсонове и Финдусове МОЗГАЛИЦЕ. Слова и речи су задаци које решавају чувени јунаци Петсон и Финдус, али ће им у томе бити потребна помоћ. Негде су се слова измешала па их треба довести у ред, а негде су речи скривене у таблицама и не виде се на први поглед.

Кога се тиче како живе приче је занимљива и маштовита књига која деци открива шта се дешава с причама када затворимо корице књиге. Неке приче се жале на своје јунаке, друге на почетак и крај, треће су размажене и тако даље. Ова књига Дејана Алексића се 2015. године нашла у каталогу Међународне библиотеке за децу у Минхену, у којем се препоручују најбоље књиге за децу и младе из целог света!

Издање Моји књижевни пријатељи упознаје нас са 40 необичних особа – јунака и јунакиња књижевних дела за децу и младе. Намера аутора била је да ове јунаке упознамо и да их осетимо као своје пријатеље, јер шта је друго читање него зближавање с новим лицима и световима. Посебна вредност књиге јесу поетичне илустрације Елизе Паганели.

 

Језички компас је водич који ће деци, али и одраслима, помоћи да унапреде своја знања о правопису, да се са самопоуздањем изражавају и да их саговорници боље разумеју.

 

Путовање у средиште приче је приручник који ће припремити младе читаоце за необично књижевно путовање и помоћи им да развију вештину писања, док ће их Лекције из поезије за децу немирног духа увести у свет поезије и омогућити им да сазнају како се пише песма, зашто песник мора да научи да посматра свет око себе, да ли се песник рађа или се ствара, као и много тога другог.

 

Корисни линкови

banka intesa