КЦ Блог
15.09.2021
Крените у занимљиву авантуру у древни римски Сирмијум!
Са ауторкама књиге СИРМИЈУМСКА АВАНТУРА Јеленом Шупут и Гораном Лемајић разговарали смо о томе како је настало ово издање чији је циљ да младим читаоцима на занимљив начин приближи древну римску културу која је постојала на простору града Сирмијума, где се данас налази Сремска Митровица.
О чему је књига Сирмијумска авантура?
Горана: Сирмијумска авантура је књига која описује догодовштине дечака и девојчице, који су се на магичан начин нашли у старом римском граду Сирмијуму, данашњој Сремској Митровици. Доживљавајући мноштво фантастичних авантура, деца упознају многе значајне личности из прошлости и откривају прегршт занимљивости о свакодневном животу у Римском царству. Сазнаће како су се Римљани хранили, облачили и украшавали, у шта су веровали и како су се забављали. Посетиће римску школу и војни логор, учествовати у трци кочија, истражити унутрашњост римских терми, аквадукта и царске палате.
Како је књига настала?
Јелена: Учествујући у промоцији културно-историјског наслеђа нашег града и организацији едукативних програма попут представа, квизова и радионица за најмлађе и реализујући предавања о Сирмијуму у основним школама у нашем граду и околним местима, имале смо прилику да опипамо пулс будућих читалаца и ослушнемо каква су њихова интересовања. Тако је Сирмијумска авантура резултат идеје да напишемо књигу из које би деца учила о Сирмијуму, али на ненаметљив, забаван и привидно спонтан начин. Циљ нам је био да за књигу заинтересујемо и оне које иницијално не занима историја Сирмијума, па чак ни књиге с било каквом историјском тематиком. Потрудиле смо се да то постигнемо кроз једну узбудљиву интерактивну авантуру засновану на историјским чињеницама, уз дозу маште, хумора, стихова и задатака, проткану историјским подацима и занимљивостима. У томе нам је помогао Горанин аналитични научни приступ и моје искуство у раду с децом различитих узраста, као и заједнички рад и љубав према историји, књигама и писању.
Како је књига конципирана?
Јелена: Деца данас имају веома високе стандарде када је реч о атрактивности садржаја који им се нуди и како би се заинтересовала за читање и учење, неопходно је прибећи неким малим домишљатим лукавствима. Сетиле смо се како су нам у детињству нарочиту пажњу држале књиге у којима читаоци бирају наставак приче и решиле да се и саме упустимо у писање једне такве авантуре. Тако је настала ова књига у којој читаоци могу да се поистовете с главним ликовима и постану део приче. На крају сваке странице они доносе одлуке и праве избор како да наставе причу стварајући тако сопствену пустоловину која може да се заврши на десет различитих начина. Надамо се да смо тако постигле да деца пред собом имају књигу којој ће пожелети да се враћају јер у свакој интеракцији с њом могу да доживе другачију авантуру и сазнају нове историјске податке и занимљивости.
Ком је узрасту намењена?
Јелена: Волимо у шали да кажемо да су књиге које пишемо намењене и малој и великој деци. У разговору с родитељима сазнале смо да књигу читају и деци млађој од школског узраста, као и да се и сами родитељи притом забаве маштајући, коментаришући и доносећи одлуке о томе како да наставе причу заједно са својим малишанима. Ипак, реално би било рећи да је књига превасходно намењена деци узраста од 8 до 12 година.
Колико су подаци из књиге веродостојни – да ли је реч о романсираној историји или верним историјским чињеницама?
Горана: Прича је исткана око аутентичних историјских чињеница, али како је ово ипак једна фантастична авантура намењена деци, неке од њихових догодовштина у књизи плод су маште. На скоро свакој страни налазе се додатни историјски подаци о животу људи тог доба, грађевинама у којима се налазе и значајним личностима и божанствима које срећу читајући књигу. Трудиле смо се да изаберемо комбинацију занимљивих и важних историјских података и да их деци представимо на питак и допадљив начин.
Илустрације у књизи су веома привлачне.Радио их је Алекса Јовановић. Колико оне верно одсликавају историјски период који је описан у књизи?
Горана: Приликом планирањa цртежа за књигу са уредницом смо прикупиле мноштво фотографија и илустрација предмета, грађевина и личности у вези са овим периодом историје. Покушале смо да нађемо што веродостојније примере за све што ће бити нацртано. Затим су уредница Милена Трутин и илустратор Алекса Јовановић овај материјал селектовали и осмислили илустрације које би биле привлачне и јасне деци. Финални цртежи су уметникова интерпретација аутентичних примера из прошлости. Они су ту да књигу учине још занимљивијом и атрактивнијом и да помогну деци да на прави начин визуелно доживе антички Сирмијум, старе Римљане, њихове обичаје и предмете из овог периода.
Архива
- Интервју са ауторкама ЈЕЗИЧКОГ КОМПАСА
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Андријана Васић
- Интервју с Јасном Бркић - ауторком серијала ДУХ ДУЛЕ
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Катарина Влаховић
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Александар Золотић
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Весна Моравић Балкански
- Авантуре јазавичара Фоксија - приказ књига
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Борис Кузмановић
- Приче о вуку Станивуку 2 – приказ књиге
- Nowhere Girl – приказ стрипа
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Младен Анђелковић
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Душан Павлић
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Евелина Данева Рајнингер
- Гига прави море - приказ књиге
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Симеон Маринковић
- Едукативне књиге за децу
- Сликовнице Џулије Доналдсон - приче којима се деца и родитељи увек радо враћају
- Дечје књиге о поласку у вртић
- Дечје књиге о превазилажењу страхова
- Пет дечјих књига о екологији
- Светски дан дечје књиге
- Интервју профил с Јасминком Петровић
- Поводом Међународног дана жена – препоруке за читање
- Празничне препоруке из „Креативног центра“
- Разговори с илустраторима: Никола Витковић
- Разговори с илустраторима: Милица Стевановић
- Разговори с илустраторима: Мирјана Живковић
- Разговори с илустраторима: Ивица Стевановић
- Разговори с илустраторима: Милица Мастелица
- Пет романа за тинејџере за читање на распусту