КЦ Блог
28.10.2020
Писци препоручују: Ивана Нешић
Сваког дана током трајања Сајма књига „Креативног центра“ прочитајте које књиге препоручују наши познати писци за децу. Данашњу препоруку написала је Ивана Нешић.
...................................
Ако бих вам испричала главну радњу књиге Ми остали само живимо овде, помислили бисте да је ово књига омладинске урбане фантастике налик стотинама других: Бесмртни из друге димензије покушавају да продру у наш свет и да нам страшно нашкоде, али им се група тинејџера храбро супротставља, при томе упознајући себе и своја осећања према неким другим тинејџерима и... Схватате већ. Али фора је у томе што ово није прича о њима него управо о оним незанимљивим тинејџерима који су у другим књигама или филмовима само статисти и које Бесмртни не погађају претерано. Вероватно прича о ономе како бисмо ви или ја (не ја сада, ја пре пар десетина година) преживели тај догађај. На почетку сваког поглавља смо уредно обавештени о напорима које кул тинејџери чине да би одбранили свет од Бесмртних, али нас њихова судбина не дотиче толико јер је прилично очигледно да ће све бити у реду. Увек буде.
Наравно, ни ти обични незанимљиви тинејџери које радња заправо прати уопште нису обични, али не покушавају да спасу свет, него себе и једни друге на најличнијем нивоу, и то је баш топло и лепо и нимало мање важно од борбе против зомби јелена која се истовремено води негде другде у њиховом граду. Њих мучи свашта, од анксиозности и присилних радњи до поремећаја у исхрани и алкохолизма и чини ми се да овако може да пише неко ко је из велике близине упознао или преживео ове ствари и да ће неком ко се суочава са сличним изазовима моћи да буде корисно, или барем блиско. Нема осуде ни поповања, али има дубоког разумевања.
Kоме бих препоручила ову књигу? Свима онима који воле такозвану урбану фантастику јер, упркос томе што јој се ова књига помало руга, она је њен веома успео пример, али и онима, или нарочито онима, који су се од те књижевности помало уморили и потребна им је свежа перспектива.
Ивана Нешић, историчарка уметности и списатељица, рођена је у Ћуприји 1981. године, а данас живи у Београду. Дела су јој инспирисана причама које је слушала у детињству, балканском митологијом, лепотом и уметношћу. До сада је објавила четири књиге: Зеленбабини дарови (награда Невен за најбољу дечју књигу у 2013. години), Тајна немуштог језика (награда Змајевих дечјих игара Раде Обреновић за 2014. годину), Мисија: Музеј и Приче о пркосним Српкињама. Годинама води блог Обор чуда злог прасета.
Архива
- Интервју са ауторкама ЈЕЗИЧКОГ КОМПАСА
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Андријана Васић
- Интервју с Јасном Бркић - ауторком серијала ДУХ ДУЛЕ
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Катарина Влаховић
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Александар Золотић
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Весна Моравић Балкански
- Авантуре јазавичара Фоксија - приказ књига
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Борис Кузмановић
- Приче о вуку Станивуку 2 – приказ књиге
- Nowhere Girl – приказ стрипа
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Младен Анђелковић
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Душан Павлић
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Евелина Данева Рајнингер
- Гига прави море - приказ књиге
- КЛУПКО „Креативног центра“ - Симеон Маринковић
- Едукативне књиге за децу
- Сликовнице Џулије Доналдсон - приче којима се деца и родитељи увек радо враћају
- Дечје књиге о поласку у вртић
- Дечје књиге о превазилажењу страхова
- Пет дечјих књига о екологији
- Светски дан дечје књиге
- Интервју профил с Јасминком Петровић
- Поводом Међународног дана жена – препоруке за читање
- Празничне препоруке из „Креативног центра“
- Разговори с илустраторима: Никола Витковић
- Разговори с илустраторима: Милица Стевановић
- Разговори с илустраторима: Мирјана Живковић
- Разговори с илустраторима: Ивица Стевановић
- Разговори с илустраторима: Милица Мастелица
- Пет романа за тинејџере за читање на распусту